De Metronome AQWO 2 is geen compromismachine. Het Franse merk combineert in één chassis een high-end CD/SACD-speler, een krachtige DAC en een geïntegreerde streamer. Alles gericht op klank, precisie en rust.
De buitenkant oogt strak en ingetogen, maar wie ‘m opent ziet hoe serieus Metronome deze tweede generatie van de AQWO-lijn heeft aangepakt. Zes gescheiden voedingen, een ESS ES9038PRO DAC, buizenoptie en een nieuw streamingplatform maken van de AQWO 2 een kerncomponent in een digitale set-up die ook schijfjes niet vergeet.
Metronome AQWO 2: klassiek top loading mechaniek met moderne snufjes
Voor het afspelen van cd’s en sacd’s blijft Metronome trouw aan het top loading systeem. Het mechaniek is afkomstig van D&M (Denon/Marantz), aangepast en geoptimaliseerd voor dit toestel. Een magnetische puck en een Delrin stabilizer zorgen voor contact zonder overdruk, en de massieve aluminium schuifdeksel voelt degelijk, bijna industrieel aan.
Opvallend is het grote 6,5” touchscreen aan de voorzijde. Alles is intuïtief te bedienen: van disc control tot DAC-filters, streaming en instellingen voor buis/transistor-uitgang.
DAC-sectie met krachtige es-chip en flexibele filtering
De digitale omzetting is in handen van ESS’ topmodel: de ES9038PRO. Geen toeval — Metronome gebruikt dit model in meer producten uit de Digital Sharing-lijn. Wat dit toestel bijzonder maakt, is de implementatie: gescheiden voedingslijnen, nauwkeurige kloksturing en de mogelijkheid om upsampling (tot 384kHz PCM en DSD512) zelf te regelen.
Je hebt als gebruiker keuze uit verschillende digitale filters, afhankelijk van bronmateriaal en voorkeur. Van ‘slow roll-off’ tot meer analytische varianten — met merkbare verschillen, maar zonder het karakter van de AQWO te verliezen.
Analoge uitgang: transistor of buizen, met één druk
Achteraan vind je zowel gebalanceerde XLR- als ongebalanceerde RCA-uitgangen. In standaarduitvoering gaat het signaal via OPA604 FET-operational amps: transparant, snel, zonder kleur.
Voor wie meer warmte of vloeiing zoekt, biedt Metronome een optioneel buizenpakket. Via het touchscreen wissel je tussen beide modi. Handig én effectief. De buizen brengen een zachter middengebied, iets meer lichaam in stemmen en net dat tikje extra ruimtelijkheid. Zonder wolligheid.
Streaming als volwaardige module geïntegreerd
De AQWO 2 is meer dan een cd-speler met DAC. Via ethernet of wifi krijg je toegang tot Tidal, Qobuz, Spotify en internetradio. Streaming gebeurt via een eigen platform, maar ook apps zoals mConnect kunnen communiceren met het toestel via UPnP of DLNA.
De klank via streaming blijft opmerkelijk dicht bij wat het toestel uit fysieke media haalt: vloeiend, zonder digitale scherpte. Ideaal voor wie zijn collectie combineert met een digitale bibliotheek.
Bouwkwaliteit: zwaar, stil en zonder ruis
De behuizing is robuust. 17 kg aan aluminium en stalen constructie houden interne resonanties buiten. De zes aparte voedingen — met eigen transformatoren voor de digitale en analoge secties — zorgen voor een stille achtergrond. Geen brom, geen digitale artifacts. Zelfs bij hogere volumes of met gevoeligere voorversterkers blijft de weergave gecontroleerd.
Ook binnenin is het netjes: symmetrische lay-out, afgeschermde secties, korte signaalwegen. Alles wijst op een zorgvuldige, functionele aanpak.
Gebruikservaring: geen app nodig, wel mogelijk
De bediening via het touchscreen is responsief en overzichtelijk. De menustructuur is logisch, instellingen zijn snel toegankelijk. Of je nu van ingang wisselt, een filter aanpast of tussen buizen/transistor schakelt — alles is binnen twee tikken bereikbaar.
Er is een eenvoudige IR-afstandsbediening, maar in praktijk gebruik je het scherm. Wie liever streamt via tablet of smartphone, kan via mConnect of andere UPnP-apps verbinding maken.
Hoe klinkt het?
De AQWO 2 heeft een klankhandtekening die je niet snel verwart met andere DAC’s. Er is rust, gelaagdheid en een zekere vanzelfsprekendheid in hoe muziek wordt weergegeven. Vocals staan stevig in het midden, instrumenten krijgen lucht en diepte. Timing is trefzeker, met een soepelheid die je eerder associeert met analoog dan digitaal.
De transistor-uitgang klinkt strakker, helderder en iets analytischer. De buizenuitgang voegt een vleugje warmte en ronding toe. Geen trucje, maar een verfijnde keuze, afhankelijk van muziekgenre en stemming.
Multifunctioneel zonder aan klank in te boeten
Een toestel met zoveel functies roept al snel vragen op over compromissen. Maar bij de AQWO 2 lijken die afwezig. CD’s klinken krachtig en transparant, streaming is vloeiend en rijk aan detail, en via USB kan je externe bronnen (zoals een dedicated streamer of server) eenvoudig inschakelen zonder verlies aan kwaliteit.
Het maakt van de AQWO 2 een zeldzaam voorbeeld van een echte alles-in-één oplossing die niet als ‘tussenoplossing’ aanvoelt.
Metronome AQWO 2: conclusie
De Metronome AQWO 2 is gebouwd voor wie muziek centraal wil zetten, maar geen zin heeft in een set vol losse componenten. Het toestel combineert disc playback, DAC-functionaliteit én streaming zonder iets aan klank in te leveren.
Zowel qua ontwerp als qua klank benadert de AQWO 2 de rust en controle van afzonderlijke referentiecomponenten — maar dan verpakt in één fraai chassis.
Wie zijn digitale set-up overzichtelijk wil houden, maar geen concessies wil doen aan kwaliteit, vindt hier een solide partner voor de lange termijn.