Een geliefde topluidspreker vernieuwen zonder zijn ziel te verliezen: het is misschien wel de moeilijkste oefening in high-end audio. Focal waagt zich eraan met de Focal Scala Utopia Evo M, een nieuwe generatie van zijn bekende vloerstaander die volledig in Frankrijk wordt ontworpen en gebouwd. De driewegopbouw blijft, maar de drivers zijn nieuw: een 5-inch M-profile middentoner, een 27 mm PRISM-tweeter en een herwerkte 11-inch W-cone woofer.

Focal breidt zijn Utopia-aanbod uit met de Scala Utopia Evo M, de opvolger van de bestaande Scala-generaties. De fabrikant positioneert het model als een centraal onderdeel voor high-end stereosystemen, eventueel gecombineerd met elektronica van zustermerk Naim. De vertrouwde driewegarchitectuur blijft behouden: laag, midden en hoog worden elk door een eigen drivergroep weergegeven, samen goed voor een frequentiebereik van 27 Hz tot 40 kHz binnen plus of min 3 dB, met een ondergrens van 24 Hz bij -6 dB.

M-profile middentoner

Een belangrijke vernieuwing is de 5-inch (13 cm) M-profile middentoner, afkomstig uit de professionele Utopia Main-lijn. Deze driver gebruikt een eendelige M-profile geometrie in combinatie met Focals W-sandwich conus, een opbouw die stijfheid, lineair gedrag en lage vervorming moet verenigen. Juist in het middengebied is controle cruciaal: stemmen en veel akoestische instrumenten krijgen daar hun herkenbaarheid. Met deze driver wil Focal de weergave in dat bereik nauwkeuriger en transparanter maken, met een naadloze overgang naar tweeter en woofer.

Focal Scala Utopia Evo M
Focal Scala Utopia Evo M

PRISM-tweeter maakt debuut in Scala

De 27 mm PRISM-tweeter met omgekeerde koepel verschijnt voor het eerst in de Scala-lijn. Volgens Focal was deze tweeter eerder te zien in de Diva Alta Utopia en levert de multi-materiaal composietconstructie met microstructuur meer stijfheid dan beryllium, terwijl gewicht en demping geschikt blijven voor hoogweergave tot 40 kHz. De tweeter werkt samen met IAL2, voluit Infinite Acoustic Loading, dat de achterwaartse energie van de tweeter controleert en vervorming beperkt. De crossoverfrequenties liggen op 230 Hz en 2,8 kHz.

W-cone woofer

Voor het laag gebruikt de Scala Utopia Evo M een 11-inch (27 cm) W-cone woofer met een 16 cm dual-ferrite motor. De gevoeligheid bedraagt 92 dB bij 2,83 volt op 1 meter, de nominale impedantie is 6 ohm met een minimum van 3 ohm, en Focal adviseert versterkers van 50 tot 500 watt. De middentoner is opgehangen in TMD-suspension, die conusresonanties dempt en vervorming verlaagt. Verder zijn OPC+, Gamma en Focus Time aanwezig: OPC+ laat afstemming van laag en hoog toe in functie van de luisterruimte, terwijl Gamma en Focus Time zorgen voor mechanische stabiliteit en tijdsuitlijning tussen de drivers.

Gebouwd in Frankrijk

De Scala Utopia Evo M wordt volledig in Frankrijk geproduceerd. De houten kast komt van gespecialiseerde meubelmakers in Bourgogne, terwijl de drivers in Saint-Etienne worden gebouwd; ook gepatenteerde technologieën zoals de PRISM-tweeter zijn interne ontwikkelingen. De luidspreker meet 124,7 x 39,3 x 67 cm, weegt 85 kg per stuk en is beschikbaar in lak- en houtafwerkingen. De adviesprijs start bij 40.000 euro per paar voor de gelakte uitvoering.

Verkooppunten van het merk focal